12.10.2018 Admin

Drink and Draw: spojení večírku a umění

foto Marek Cieslar

Jídlo, pití a nasvícený nahý model uprostřed mladých umělců, kteří páteční večer tráví raději společně kreslením, než v hospodě. O akce, kterým se říká Drink and Draw bývá ohromný zájem. Spolu s uměleckou a produkční společností Rascals Studio si Ink poprvé vyzkoušel Drink and Draw uspořádat.

Cross Attic září, z reproduktorů se line hudba z osmdesátek. Umělci jsou rozsazeni po místnosti, někteří schoulení, někteří s dokonale rovnými zády, soustředěni na skicáky a tahy uhlem, perem, tužkou nebo pastelkami. Uprostřed na dřevěných paletách a rudě potažené židli sedí impozantní nahý model s bílou jizvou na zádech a tetováním na prsou. Kromě hudby tu není slyšet lidský hlas. Pár lidí se dá do řeči a porovnává spolu svá díla až v okamžiku, kdy se model zahalí do županu a odebere se na krátkou pauzu. „Sedím v jedné póze přes půl hodiny, odkrvila se mi ruka a je mi zima,” říká.

Akce podobné Drink and Draw se u nás organizovaly donedávna spíš takzvaně „na koleni“, beze jména, bez konceptu. „Většinou jsme chodili do kavárny nebo do hospody, přišel model, oblečený, kamarád nebo kamarádka a navzájem jsme se kreslili,“ popisuje absolvent AVU Tomáš Honz. „Mě na tom baví spíš jednou za čas prostě přijít, vidět se s kamarádama, nejenom sedět u piva, ale sednout si a něco si nakreslit,“ dodává.

Kromě zábavy a uměleckého zážitku tu jde ale ještě o něco jiného. Akce tohoto typu jsou jedinečnou příležitostí se potkat s umělci napříč obory a navázat s nimi kontakty či případnou spolupráci. Těmito obory nemusí být jen klasická socha či malba, ale také nová média, například animace, grafika, videohry a film, na které se zaměřuje právě Rascals Studio.

IMG_0102

„Chceme se poznat s lidmi, co se zajímají o výtvarno a chceme se konektovat s lidmi se stejné branže a zájmy,“ vysvětluje Tom Roller, Production Director ze studia Rascals. „Je tu možnost dát si něco k pití, zahrát si hry, zrelaxovat se, ale také možnost tvořit vedle skvělých umělců z AVU a z UMPRUM.“

Roman Mindek, Art Director Rascals studia k tomu dodává, že o Drink and Draw byl nesmírný zájem a chtějí proto podobné akce pořádat akce pořádat pravidelně. „Přihlásilo se nám přes 200 lidí, napoprvé nám ale šlo o to přitáhnout talent, který už má nějakou úroveň,“ podotýká. To ovšem neznamená, že by na Drink and Draw nebyli vítáni i umělci, kteří své dovednosti a kariéru teprve rozvíjí. „Když už má člověk o takovou akci zájem, tak předpokládáme, že má nějaké ambice uměleckým směrem. Náš přínos by měl být v tom, že rozumíme víc moderním médiím, které se na školách velmi neřeší. Určitě to má smysl v tom, že přijde nějaká inspirace.“

Po “Draw” části večera přišla na řadu “Drink” část. Umělci odložili své díla, model se zahalil do svého oranžového županu a spolu s organizátory si poměřili síly v Cards Against Humanity. Písně z osmdesátek se zdály být nevyčerpatelné. Večer, který by tak zajímavě a přirozeně dal dohromady tolik lidí napříč obory, jsem dlouho nezažila.

T: Sára Zeithammerová

F: Marek Cieslar

Tagged: